Çağrı Merkezi
0850 339 99 37
Ülke / Dil Seçimi

Sıkça Sorulan Sorular

Merak Ettikleriniz
Aracımı nasıl şarj edebilirim?
Aracınızı ZES AC şarj istasyonlarında kendinizin veya şarj istasyonunda yer alan kabloları kullanarak, DC şarj istasyonlarında ise cihazın üzerindeki şarj kablolarını kullanarak şarj edebilirsiniz. ZES'in halka açık şarj istasyonlarında aracınızı şarj edebilmek için; ZES mobil uygulamasını indirmeniz ya da ZES kartınızın olması yeterlidir.
ZES'in halka açık şarj istasyonlarında şarj işlemini nasıl başlatabilir/bitirebilirim?
Şarj işlemini başlatmak için kablonun, aracınıza ve istasyona bağlı olduğundan emin olun. Daha sonra cihaz üzerindeki alana ZES kartınızı okutarak ya da cihaz üzerinde bulunan QR kodunu ZES mobil uygulaması ile okutarak şarj işlemini başlatabilirsiniz. Şarj işlemini bitirmek için yine aynı şekilde isterseniz ZES kartınızı okutarak isterseniz de mobil uygulama ile Harita sayfası üzerinden 'Şarjı Durdur' butonunu tıklayarak bitirebilirsiniz.
Aracımı nerede şarj edebilirim?
Aracınızı mobil uygulamada "Harita" menüsünde yer alan halka açık şarj istasyonlarından şarj edebilirsiniz. Web sitemizde de "Şarj Noktaları" menüsünden istasyon listemizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca evinize ya da iş yerinize özel kullanım için şarj ünitesi kurulumu yaptırmak istiyorsanız, mobil uygulamadaki "Bize Ulaşın" formunu ya da web sitemizdeki hizmetler sayfasında yer alan formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
Şarj istasyonlarının uygunluk durumunu nereden kontrol edebilirim?
ZES mobil uygulaması üzerinden bütün şarj istasyonlarının ve hatta soketlerin uygunluk durumunu anlık kontrol edebilirsiniz.
Hangi araçlar istasyonlarınızdan yararlanabilir?
ZES şarj istasyonlarından tüm tam elektrikli araçlar ve plug-in hibrit araçlar yararlanabilir.
Şarj işlemi esnasında şarj kablosunu çıkarsa ne yapmalıyım?
Şarj işlemi sağlıklı bir şekilde başladığında şarj kablosu kendini, istasyon ve araca ayrı ayrı kilitleyerek dış müdahalelere kapalı hale getirmektedir. Teknik bir problemle karşılaşıp şarj kablosunun çıktığını fark ederseniz, çağrı merkezi yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.
ZES Autocharge nedir?
ZES Autocharge, DC şarj istasyonlarındaki CCS soket kablosunu aracınıza taktığınızda ZES kart ya da mobil uygulamasına ihtiyaç duymadan otomatik olarak şarj başlatabildiğiniz yeni bir şarj başlatma teknolojisidir. Telefonunuzu veya bilgisayarınızı şarj etmek gibi kolay bir yöntemdir.
ZES Autocharge'ı kullanmak için ekstra ücret öder miyim?
ZES Autocharge için ek bir ücret ödemezsiniz. Aracınızı, ZES DC şarj istasyonlarında CCS soket ile şarj ederken sizlerin deneyimini farklılaştırmak ve kullanımı kolaylaştırmak için sunulan bir teknolojidir.
ZES Autocharge’ı nasıl kullanacağım?
Sadece üç kolay adımda, Autocharge’ı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz;
1. ZES mobil uygulamasındaki Profilim > Araçlarım menüsünden ya da CCS sokette aktif şarj işleminiz sırasında/sonunda, işlem özetinde, Autocharge’ı “Aktive Et” butonuna tıklayarak yönlendirmeleri takip edin.
2. Autocharge aktivasyonunu gerçekleştirdikten sonraki ilk şarj işleminiz için ZES DC şarj istasyonuna gittiğinizde, ilk önce CCS soket kablosunu aracınıza takın ve 15 saniye bekleyin. Daha sonra ZES mobil uygulaması ya da ZES kart ile şarj işleminizi başlatın. Şarj işleminizin başlamasıyla birlikte kayıt işleminiz tamamlanacak ve kayıt işleminin gerçekleştiğine dair bildirim alacaksınız.
3. Artık Autocharge’ı deneyimlemeye hazırsınız. CCS sokette gerçekleştireceğiniz sonraki tüm şarj işlemleriniz şarj kablosunu aracınıza takar takmaz otomatik olarak başlayacaktır.
ZES Autocharge ile başlattığım şarjı nasıl sonlandıracağım?
İster ZES mobil uygulaması üzerinden ister ZES kart ile şarj işleminizi dilediğiniz şekilde sonlandırabilirsiniz.
ZES Autocharge ile başlattığım şarj işlemimin durumunu mobil uygulama üzerinden takip edebilir miyim?
Evet, ZES DC şarj istasyonlarında CCS soket ile başlattığınız Autocharge şarj işlemlerinizin durumunu ve anlık şarj yüzdesini ZES mobil uygulaması üzerinden takip edebilirsiniz.
Birden fazla aracım var. Hepsi için Autocharge’ı aktive edebilir miyim?
Evet! ZES Autocharge uyumlu tüm araçlarınızı aktivasyon ve kayıt adımlarını izleyerek dahil edebilirsiniz.
Her şarj istasyonunda ZES Autocharge ile şarj yapabilir miyim?
Yalnızca ZES DC şarj istasyonlarında bulunan CCS soketlerde ZES Autocharge ile otomatik şarj deneyiminden yararlanabilirsiniz.
CCS soket kablosunu aracıma taktım fakat Autocharge ile otomatik şarj başlamıyor. Ne yapmalıyım?
ZES mobil uygulaması üzerinden Autocharge’ı aktive edip; ilk şarj işleminizi ZES mobil uygulaması veya ZES kart ile başlatarak kayıt sürecini tamamladığınızdan emin olun.
Bunun yanında, ZES mobil uygulaması üzerinden Autocharge’ı aktive ederken eklediğiniz aracınızın Autocharge’ı destekleyip desteklemediğini Profilim > Araçlarım menüsünden kontrol edebilirsiniz.
ZES Autocharge’ı nasıl kapatabilirim?
ZES mobil uygulamasında Profilim > Araçlarım menüsünden “Deaktive Et” butonuna tıklayarak dilediğiniz zaman Autocharge’ı kapatabilirsiniz. Autocharge, aktive ettiğiniz tüm araçlarınız için deaktif hale gelecek ve bu deneyimden tekrar yararlanmak istediğinizde, aktivasyon-kayıt aşamalarını yeniden yapmanız gerekecektir.
ZES Autocharge’ı aktive ettiğim aracımı satarsam ne olur?
ZES Autocharge’ı aktif hale getirdiğiniz aracınızı satmadan önce mutlaka Autocharge’ı deaktive etmeniz gerekmektedir.
Aksi takdirde Autocharge, hala araç üzerinde tanımlı olduğundan aracın yeni sahibi, ZES DC şarj istasyonlarındaki CCS soket kablosunu araca taktığı anda otomatik şarj işlemi başlayacak ve işlem sizin hesabınız üzerinden devam edecektir. Bu gibi istenmeyen durumlar yaşamamak için, aracınızı satmadan önce ZES mobil uygulamasında Profilim > Araçlarım menüsünden Autocharge’ı deaktive etmeyi lütfen unutmayın.
ZES Autocharge’ı kullanmak için mobil uygulamada aracımın kayıtlı olması gerekiyor mu?
ZES Autocharge özelliğini doğru bir şekilde kullanabilmeniz için aracınızı kaydetmeniz gerekmektedir. ZES mobil uygulaması üzerinden Autocharge’ı aktive ederken araç eklenmesi için yönlendirme sağlanmaktadır.
Not: İyi bir Autocharge deneyimi için Autocharge aktif durumdayken eklenen aracın silinmemesi tavsiye edilmektedir.
ZES Autocharge’ım aktif ve mobil uygulama üzerinden rezervasyon yaptım. Şarj istasyonuna gittiğimde şarj başlatabilir miyim?
Rezervasyonunuz, Autocharge aktivasyonu ve kaydı tamamlanmış en güncel aracınız üzerinden gerçekleştirilmektedir. Rezervasyonunuz üzerinden Autocharge ile şarj işlemi başlatabilmeniz için Autocharge aktivasyonu ve kaydı tamamlanmış en güncel aracınızla şarj istasyonuna gitmeniz gerekmektedir.
Şarj başlatmadığım halde mobil uygulamama Autocharge ile şarj başlattınız mesajı geldi, ne yapmalıyım?
Size ait olmayan bir şarj başlatma bildirimi aldıysanız hemen ZES çağrı merkezi veya sitemizdeki ZES+ Canlı Destek ile iletişime geçebilirsiniz.
ZES Autocharge’ı deaktif etmeden aracınızı satmanız ve aracın hala sizin hesabınızla ilişkili olmasından dolayı aracın yeni sahibinin CCS soket kablosunu aracına bağlamasıyla şarj işlemi başlayabilir. Bu gibi durumlar yaşamamak adına aracınızı satmadan önce mutlaka Autocharge’ı deaktive etmeniz gerekmektedir.
ZES mobil uygulamada Autocharge’ı aktive ettim ve elektrikli aracımı ekledim fakat aracım neden ZES Autocharge’ı desteklemiyor görünüyor?
ZES Autocharge’ı kullanmak için her aracın benzersiz (unique) bir koda ihtiyacı vardır. Bazı araç üreticileri araçlarda ortak kod kullanabiliyor ve bu sebeple elektrikli araca/kişiye özel ZES Autocharge deneyimi sağlanamıyor. Bu araçlar ZES mobil uygulamada uyumsuz olarak görünmektedir ve aşağıdaki marka-modele sahip araçlardan birisine sahipseniz ZES Autocharge aktivasyonu yapmamanız gerekmektedir.

ZES Autocharge’ı desteklemeyen araç marka ve modelleri:
- Audi: e-tron model 2018, e-tron model 2019, Q4 Sportback e-tron quattro, Q4 Sportback e-tron, Q4 e-tron quattro, Q4 e-tron
- BMW: i7, iX1, 745e, 740le
- Volkswagen: ID.3, ID.4, ID.5 , ID.Buzz, e-Up!, e-Golf
- Renault: ZOE ZE40, Twizy, Twingo Electric, Fluence ZE
- Rolls-Royce: Spectre EV
- Seat: Mii electric
- TOGG: T10X
- Skywell: ET5
- XEV: iEV7s
- Nissan: Leaf
- DMA: Corolla
- Smart: Fortwo EQ
- Aion: V, S
- Cupra: Born
- Maxus: eDeliver
- Citroen: Ami
- Genesis: GV60
- DFSK : Seres 3
- Mazda: MX-30
- Mercedes-Benz: GLC350e
- Lexus: UX 300e
- Skoda: Enyaq iV, Citigo e-iV
- Lightyear: 0
Üye olmam için ne yapmam gerekir?
Üye olmanız için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır ve üyelik tamamen ücretsizdir. ZES Mobil uygulaması üzerinden cep telefonu numaranız ile dünyanın dört bir yanından üye olabilirsiniz.
Nasıl üye olabilirim?
ZES mobil uygulamasını indirip yönlendirmeleri takip ederek üyelik işlemini tamamlayabilirsiniz.
Nasıl ZES kart sahibi olabilirim?
Mobil uygulama üzerinden kart talebinde bulunabilirsiniz.
Fiyat tarifesi nasıl hesaplanmaktadır?
Tüketim miktarınıza göre; şarj işlemi tüketiminin soket tarifesi ile çarpılmasıyla hesaplanır.
Fiyat tarifemiz ile ilgili detaylı bilgiye web sitemizdeki "Fiyatlar" sayfasından veya mobil uygulamada yer alan fiyatlandırma sekmesinden ulaşabilirsiniz.
Şarj işlemi için ödemeyi nasıl ve nereden yapacağım?
Ödemenizi uygulama üzerinden kredi kartı bilginizi ekleyerek kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Şarj işlemi bittikten sonra ücretlendirmeniz, mobil uygulamada fiyatlandırma sekmesinde ve sitemizde sağ alanda bulunan Fiyatlar sayfasında belirtildiği şekilde hesaplanıp kartınızdan tahsil edilecektir.
Kart bilgileriniz güvenli ödeme sistemleri ile güvence altında olup başka bir kurum ya da kuruluşla paylaşılmamaktadır.
Evime /iş yerime kendi özel kullanımım için şarj istasyonu kurdurabilir miyim?
Ev veya iş yerinize kendi kullanımıza özel şarj istasyonu satın alabilir ya da kurulum talebinde bulunabilirsiniz.
Ev ve iş yerleri için özel olarak sunduğumuz hizmetlerimizin detaylarına Hizmetler sayfasından ulaşabilirsiniz.
Formu doldurduktan sonra sizinle iletişime geçilip keşif için yönlendirilme yapılacaktır. Yapılan teknik incelemelerden sonra ihtiyacınıza yönelik en uygun çözüm tarafınıza sunulacaktır.
Elektrikli araç şarj istasyonu kurabilir miyim?/ işletebilir miyim?
ZES ile yapacağınız iş ortaklığı sayesinde işletmenize kurduracağınız şarj istasyonu ile gelir elde edebilirsiniz.
İş ortaklığı ile ilgili detaylı bilgiye Hizmetler sayfasından ulaşabilir, başvuru için formu doldurabilirsiniz. Teknik ekibimizin yapacağı keşif sonrasında tesisinize en uygun cihazın kurulumu gerçekleştirilecektir.