Çağrı Merkezi
0850 339 99 37
Ülke / Dil Seçimi

Sıkça Sorulan Sorular

Merak Ettikleriniz
Üye olmam için ne yapmam gerekir?
Üye olmanız için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır ve üyelik tamamen ücretsizdir. ZES Mobil uygulaması üzerinden cep telefonu numaranız ile dünyanın dört bir yanından üye olabilirsiniz.
ZES'e nasıl üye olabilirim?
ZES mobil uygulamamız üzerinden cep telefonu numaranız ile dünyanın dört bir yanından üye olabilirsiniz.
Üye olmak ücretli mi?
Üyelik tamamen ücretsizdir.
Üye olmak için bir koşul bulunuyor mu?
Üye olmak için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.
Nasıl ZES kart sahibi olabilirim?
ZES üyeliğinizi tamamladıktan sonra ZES kart talebinizi mobil uygulamamız üzerinden yapabilirsiniz.
ZES kart almak ücretli mi?
ZES kart ücretsizdir.
İş yerime nasıl özel kullanım amaçlı ZES istasyon kurdurabilirim?
İş yerinize özel kullanım için şarj ünitesi kurulumu yaptırmak istiyorsanız, mobil uygulamadaki "Bize Ulaşın" formunu ya da web sitemizdeki hizmetler sayfasında yer alan formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
Elektrikli araç şarj istasyonu kurabilir miyim?/ işletebilir miyim?
ZES ile yapacağınız iş ortaklığı sayesinde işletmenize kurduracağınız şarj istasyonu ile gelir elde edebilirsiniz.
İş ortaklığı ile ilgili detaylı bilgiye Hizmetler sayfasından ulaşabilir, başvuru için formu doldurabilirsiniz. Teknik ekibimizin yapacağı keşif sonrasında tesisinize en uygun cihazın kurulumu gerçekleştirilecektir.
Şarj istasyonu cihazı satın almak istiyorum, fiyatını öğrenebilir miyim?
0 850 339 99 37 numaralı ZES Müşteri Hizmetlerimizi arayarak talebinizi ilettikten sonra satış ekiplerimiz şarj istasyonu fiyatlarımızla ilgili sizi en kısa zamanda bilgilendirirler.
ZES kart ile nasıl şarj başlatılır?
Şarj işlemini başlatmak için kablonun, aracınıza ve istasyona bağlı olduğundan emin olun. Daha sonra cihaz üzerindeki kart okuma alanına ZES kartınızı okutarak şarj işlemini başlatabilirsiniz.
AC ile DC arasındaki fark nedir?
AC istasyonlar alternatif akım olarak araç model markasına göre ortalama aracı 7-8 saatte şarj eden istasyon tipidir. DC istasyonlar ise doğru akım olarak araca enerji veren ve araç model markasına ve şarj istasyonu gücüne göre ortalama 30-60 dakikada şarj eden istasyon tipidir.
Şarj istasyonlarınızda kablo var mı?
DC istasyonlarımız üzerinde kablo mevcuttur. AC istasyonlarımızdan yararlanılması için AC Type2 kabloya sahip olmanız gerekmektedir.
Aracımı nasıl şarj edebilirim?
Aracınızı ZES AC şarj istasyonlarında kendinize ait kabloyu , DC şarj istasyonlarında ise cihazın üzerindeki şarj kablosunu kullanarak şarj edebilirsiniz. ZES'in halka açık şarj istasyonlarında aracınızı şarj edebilmek için; ZES mobil uygulamamızı indirmeniz ya da ZES kartınızın olması yeterlidir.
Halka açık şarj istasyonlarında şarj işlemini nasıl başlatabilir/bitirebilirim?
Şarj işlemini başlatmak için kablonun, aracınıza ve istasyona bağlı olduğundan emin olun. Daha sonra cihaz üzerindeki kart okuma alanına ZES kartınızı okutarak ya da şarj istasyonu ekranındaki veya şarj etmek istediğiniz soket üzerinde bulunan QR kodunu ZES mobil uygulaması ile okutarak şarj işlemini başlatabilirsiniz. Şarj işlemini bitirmek için yine aynı şekilde isterseniz ZES kartınızı okutarak isterseniz de mobil uygulama ile Harita sayfası üzerinden 'Şarjı Durdur' butonunu tıklayarak bitirebilirsiniz. Şarj işleminizi sonlandırdıktan sonra şarj kablosunu aracınızdan çekmeyi unutmayın.
Aracımı nerede şarj edebilirim?
Türkiye'nin 81 ilinde ve şehirlerarası yollarda yaygın ZES şarj istasyon ağınını kullanarak aracınızı şarj edebilirsiniz. ZES mobil uygulamamızda "Harita" üzerinde yer alan halka açık şarj lokasyonlarını görüntüleyebilir, seçtiğiniz bir lokasyondaki şarj istasyonlarını, uygunluk durumlarını ve detaylarını inceleyebilir ve rota oluşturabilirsiniz.
Web sitemizden de düzenli güncellenen "Şarj Noktaları" menüsünde yer alan şarj istasyonu listemizi görüntüleyebilirsiniz.
İstasyonlarınızın hangileri halka açık nasıl görebilirim?
Halka açık istasyon bilgilerine zes.net web sitemizden ulaşabilirsiniz. https://zes.net/sarj-istasyonlari
Aynı zamanda ZES mobil uygulamamız üzerinden de istasyon listesine ve en yakın istasyon bilgilerine erişebilirsiniz.
İstasyon adreslerini nerden bulabilirim?
ZES mobil uygulamamız üzerinden istasyon listesine ve en yakın istasyon bilgilerine erişebilirsiniz.
Halka açık istasyon bilgilerine zes.net web sitemizden de ulaşabilirsiniz. https://zes.net/sarj-istasyonlari
Şarj istasyonlarının uygunluk durumunu nereden kontrol edebilirim?
ZES mobil uygulamamız üzerinden şarj istasyonlarının ve soketlerinin uygunluk durumunu anlık kontrol edebilirsiniz. DC şarj istasyonlarında bir şarj işlemi varsa, şarjın yüzde (%) bilgisini de görebilir, "Bana Bildir" butonuna tıklayarak şarj işlemi bittiğinde bilgilendirme alabilirsiniz.
Seçtiğim istasyona nasıl gidebilirim?
ZES mobil uygulamamız üzerinden ilgili istasyonu seçerek yol tarifi kısmından seçilen istasyon ile konum arasında km detaylarını görebilirsiniz. Dilerseniz "Yönlendir" butonuna tıklayarak rota oluşturabilirsiniz.
Aracımın şarjını başlattım. Devam edip etmediğini nerede görebilirim?
Aktif bir şarj işleminiz olduğunda, ZES mobil uygulamamızın ''Harita'' sayfasından şarj işlemininizi anlık takip edebilir, dilerseniz detayları görüntüleyebilirsiniz.
Hangi araçlar istasyonlarınızdan yararlanabilir?
Tüm tam elektrikli araçlar ve plug-in hibrit araçlar yararlanabilir.
Şarj işlemi esnasında şarj kablosunu çıkarsa ne yapmalıyım?
Şarj işlemi sağlıklı bir şekilde başladığında şarj kablosu kendini, istasyon ve araca ayrı ayrı kilitleyerek dış müdahalelere kapalı hale getirmektedir. Teknik bir problemle karşılaşıp şarj kablosunun çıktığını fark ederseniz, 0 850 339 99 37 numaralı ZES Müşteri Hizmetlerimiz yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Soket kodu nerede yazıyor?
Soket kodu istasyonda bulunan QR kodun altında ve ZES mobil uygulamasında yer almaktır.
Soket kodu ile şarj başlatılabilir mi?
Evet, şarjı herhangi bir sebepten dolayı başlatamamanız durumunda yönlendirmeleri takip ederek soket üzerinde yazan kodu yazarak şarj işleminizi başlatabilirsiniz. Bunun için ZES mobil uygulamamızın harita ekranında yer alan şarj etme butonuna tıkladığınızda açılan QR okutma ekranında alt tarafta yer alan "Soket Kodu ile Şarj Başlatın" kısmından şarjınızı başlatabilirsiniz.
Şarj işlemini hiçbir şekilde başlatamıyorum. Ne yapmalıyım?
0850 339 99 37 numaralı ZES Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.
Nasıl rezervasyon yapabilirim?
ZES mobil uygulamamızda rezervasyon yaptırmak istediğiniz lokasyonu aratarak ya da harita üzerindeki pine tıklayarak, bu lokasyonlarda yer alan istasyonların "Detaylar" sayfasında "Rezervasyon Yap" butonuna tıklayarak istediğiniz tarih ve saati seçerek rezervasyon yapabilirsiniz.
Rezervasyon yaptırdım ne zaman şarj başlatabilirim?
Rezervasyon saatinden 15 dakika öncesi ve sonrası için rezervasyon yaptırdığınız soket sistem tarafından size ayrılır. Bu süre içerinde şarj başlatabilirsiniz.
Rezervasyon saatimden önce şarj başlatabilir miyim?
Rezervasyon yaptığınız istasyonun müsait olması koşulu ile şarj başlatabilirsiniz. Şarj etme süresi rezervasyon süresinden önce biter ise rezervasyonun iptal edilmesi gerekmektedir.
Rezervasyonumu nasıl iptal edebilirim? İptal ettiğimde ceza yansır mı?
ZES mobil uygulamamızda yer alan "İşlemler" menüsündeki "Yaklaşan İşlemler" kısmından mevcut rezervasyonlarınızı görebilir, başlangıç saatine kadar ya da başlangıç saatinin ilk 15 dakikası içerisinde rezervasyonunuzu ücretsiz olarak iptal edebilirsiniz.
Rezervasyonum var farklı araç şarj ediyor bana ceza yansıyacak mı?
İhlal durumlarda rezervasyonunuz iptal edilerek herhangi bir ceza ücreti yansıtılılmaz.
İstasyonu fosil yakıtlı araçlar işgal ediyor ne yapabilirim?
İstasyonun bulunduğu yere sistemsel olarak anlık olarak tarafımızdan müdahale edilemediği için, istasyonun bağlı olduğu işletmeye bilgi verilerek işgal gerçekleştiren araç sahibine ulaşabilirsiniz.
ZES Autocharge nedir?
ZES Autocharge, DC şarj istasyonlarındaki CCS soket kablosunu aracınıza taktığınızda ZES kart ya da mobil uygulamasına ihtiyaç duymadan otomatik olarak şarj başlatabildiğiniz yeni bir şarj başlatma teknolojisidir. Telefonunuzu veya bilgisayarınızı şarj etmek gibi kolay bir yöntemdir.
ZES Autocharge'ı kullanmak için ekstra ücret öder miyim?
ZES Autocharge için ek bir ücret ödemezsiniz. Aracınızı, ZES DC şarj istasyonlarında CCS soket ile şarj ederken sizlerin deneyimini farklılaştırmak ve kullanımı kolaylaştırmak için sunulan bir teknolojidir.
ZES Autocharge’ı nasıl kullanacağım?
Sadece üç kolay adımda, Autocharge’ı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz;
1. ZES mobil uygulamamızdaki ''Profilim'' altında yer alan ''Araçlarım'' menüsünden ya da CCS sokette aktif şarj işleminiz sırasında/sonunda, işlem özetinde, Autocharge’ı “Aktive Et” butonuna tıklayarak yönlendirmeleri takip edin.
2. Autocharge aktivasyonunu gerçekleştirdikten sonraki ilk şarj işleminiz için ZES DC şarj istasyonuna gittiğinizde, ilk önce CCS soket kablosunu aracınıza takın ve 15 saniye bekleyin. Daha sonra ZES mobil uygulaması ya da ZES kart ile şarj işleminizi başlatın. Şarj işleminizin başlamasıyla birlikte kayıt işleminiz tamamlanacak ve kayıt işleminin gerçekleştiğine dair bildirim alacaksınız.
3. Artık Autocharge’ı deneyimlemeye hazırsınız. CCS sokette gerçekleştireceğiniz sonraki tüm şarj işlemleriniz şarj kablosunu aracınıza takar takmaz otomatik olarak başlayacaktır.
ZES Autocharge ile başlattığım şarjı nasıl sonlandıracağım?
ZES mobil uygulamamız veya ZES kart ile şarj işleminizi dilediğiniz şekilde sonlandırabilirsiniz.
ZES Autocharge ile başlattığım şarj işlemimin durumunu mobil uygulama üzerinden takip edebilir miyim?
Evet. ZES DC şarj istasyonlarında CCS soket ile başlattığınız Autocharge şarj işlemlerinizin durumunu ve anlık şarj yüzdesini ZES mobil uygulamamız üzerinden takip edebilirsiniz.
Birden fazla aracım var. Hepsi için Autocharge’ı aktive edebilir miyim?
Evet. ZES Autocharge uyumlu tüm araçlarınızı aktivasyon ve kayıt adımlarını izleyerek dahil edebilirsiniz.
Her şarj istasyonunda ZES Autocharge ile şarj yapabilir miyim?
Yalnızca ZES DC şarj istasyonlarında bulunan CCS soketlerde ZES Autocharge ile otomatik şarj deneyiminden yararlanabilirsiniz.
CCS soket kablosunu aracıma taktım fakat Autocharge ile otomatik şarj başlamıyor. Ne yapmalıyım?
ZES mobil uygulamamız üzerinden Autocharge’ı aktive edip; ilk şarj işleminizi mobil uygulama veya ZES kart ile başlatarak kayıt sürecini tamamladığınızdan emin olun.
Bunun yanında, ZES mobil uygulamamız üzerinden Autocharge’ı aktive ederken eklediğiniz aracınızın Autocharge’ı destekleyip desteklemediğini ''Profilim'' altında yer alan ''Araçlarım'' menüsünden kontrol edebilirsiniz.
ZES Autocharge’ı nasıl kapatabilirim?
ZES mobil uygulamamızda ''Profilim'' altında yer alan ''Araçlarım'' menüsünden “Deaktive Et” butonuna tıklayarak dilediğiniz zaman Autocharge’ı kapatabilirsiniz. Autocharge, aktive ettiğiniz tüm araçlarınız için deaktif hale gelecek ve bu deneyimden tekrar yararlanmak istediğinizde, aktivasyon-kayıt aşamalarını yeniden yapmanız gerekecektir.
ZES Autocharge’ı aktive ettiğim aracımı satarsam ne olur?
ZES Autocharge’ı aktif hale getirdiğiniz aracınızı satmadan önce mutlaka Autocharge’ı deaktive etmeniz gerekmektedir.
Aksi takdirde Autocharge, hala araç üzerinde tanımlı olduğundan aracın yeni sahibi, ZES DC şarj istasyonlarındaki CCS soket kablosunu araca taktığı anda otomatik şarj işlemi başlayacak ve işlem sizin hesabınız üzerinden devam edecektir. Bu gibi istenmeyen durumlar yaşamamak için, aracınızı satmadan önce ZES mobil uygulamasında Profilim > Araçlarım menüsünden Autocharge’ı deaktive etmeyi lütfen unutmayın.
ZES Autocharge’ı kullanmak için mobil uygulamada aracımın kayıtlı olması gerekiyor mu?
ZES Autocharge özelliğini doğru bir şekilde kullanabilmeniz için aracınızı kaydetmeniz gerekmektedir. ZES mobil uygulamamız üzerinden Autocharge’ı aktive ederken araç eklenmesi için yönlendirme sağlanmaktadır. İyi bir Autocharge deneyimi için Autocharge aktif durumdayken eklenen aracın silinmemesi tavsiye edilmektedir.
ZES Autocharge’ım aktif ve mobil uygulama üzerinden rezervasyon yaptım. Şarj istasyonuna gittiğimde şarj başlatabilir miyim?
Rezervasyonunuz, Autocharge aktivasyonu ve kaydı tamamlanmış en güncel aracınız üzerinden gerçekleştirilmektedir. Rezervasyonunuz üzerinden Autocharge ile şarj işlemi başlatabilmeniz için Autocharge aktivasyonu ve kaydı tamamlanmış en güncel aracınızla şarj istasyonuna gitmeniz gerekmektedir.
Şarj başlatmadığım halde mobil uygulamama Autocharge ile şarj başlattınız mesajı geldi, ne yapmalıyım?
Size ait olmayan bir şarj başlatma bildirimi aldıysanız hemen 0 850 339 99 37 numaralı telefondan veya sitemizdeki ''ZES+ Canlı Destek'' uygulamasından ZES Müşteri Hizmetlerimizi ile iletişime geçebilirsiniz.
ZES Autocharge’ı deaktif etmeden aracınızı satmanız ve aracın hala sizin hesabınızla ilişkili olmasından dolayı aracın yeni sahibinin CCS soket kablosunu aracına bağlamasıyla şarj işlemi başlayabilir. Bu gibi durumlar yaşamamak adına aracınızı satmadan önce mutlaka Autocharge’ı deaktive etmeniz gerekmektedir.
ZES mobil uygulamada Autocharge’ı aktive ettim ve elektrikli aracımı ekledim fakat aracım neden ZES Autocharge’ı desteklemiyor görünüyor?
ZES Autocharge’ı kullanmak için her aracın benzersiz (unique) bir koda ihtiyacı vardır. Bazı araç üreticilerinin araçlarında ortak kullandığı kodlar sebebiyle elektrikli araç sahipleri ZES Autocharge deneyiminden faydalanamıyor. ZES Autocharge’ı desteklemeyen araç marka ve modelleri aşağıda yer almaktadır.

- Audi: e-tron model 2018, e-tron model 2019, Q4 Sportback e-tron quattro, Q4 Sportback e-tron, Q4 e-tron quattro, Q4 e-tron
- BMW: i7, iX1, 745e, 740le
- Volkswagen: ID.3, ID.4, ID.5 , ID.Buzz, e-Up!, e-Golf
- Renault: ZOE ZE40, Twizy, Twingo Electric, Fluence ZE
- Rolls-Royce: Spectre EV
- Seat: Mii electric
- TOGG: T10X
- Skywell: ET5
- XEV: iEV7s
- Nissan: Leaf
- DMA: Corolla
- Smart: Fortwo EQ
- Aion: V, S
- Cupra: Born
- Maxus: eDeliver
- Citroen: Ami
- Genesis: GV60
- DFSK : Seres 3
- Mazda: MX-30
- Mercedes-Benz: GLC350e
- Lexus: UX 300e
- Skoda: Enyaq iV, Citigo e-iV
- Lightyear: 0
ZES CarPlay nedir?
Apple iPhone kullanıcılarının ZES’i elektrikli araçlarındaki Apple CarPlay destekli multimedya ekranı üzerinden kullanmalarına imkan sağlayan ücretsiz bir uygulamadır.
ZES CarPlay’I nasıl kullanırım?
Aracınızın multimedya ekranındaki yönlendirmeleri takip ederek güncel iOS işletim sistemine sahip iPhone’unuzun Apple CarPlay bağlantısını gerçekleştirebilir ve bağlantının sağlanmasını takiben aracınızın multimedya ekranında ZES uygulama ikonuna tıklayarak açabilir, ayrıcalıklı ZES deneyimini yaşayabilirsiniz.
ZES CarPlay ile neler yapabilirim?
• Harita üzerinde odaklandığınız konuma en yakın 12 şarj lokasyonunu görüntüleyebilir, seçmiş olduğunuz bir lokasyonda yer alan istasyon/soket detaylarını görebilir ve yol tarifi alabilirsiniz
• Detaylı filtre özelliği sayesinde istasyonları soket tipine, gücüne ve müsaitliğine göre filtreleyebilirsiniz.
• Favori lokasyonlarınızı görebilir, detaylarını inceleyebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.
• Rezervasyonlarınızı görüntüleyebilir, yeni rezervasyon yapabilir veya mevcut rezervasyonlarınızı iptal edebilirsiniz.
• İşlem geçmişinize ait detaylarınızı görüntüleyebilirsiniz.
• Devam eden şarj işleminizi sonlandırabilirsiniz.
Neden harita üzerinde en fazla 12 adet lokasyon görüyorum?
Apple’ın CarPlay özelinde belirlediği limit doğrultusunda aynı anda harita üzerinde odaklandığınız konuma en yakın 12 adet lokasyonu görüntüleyebilirsiniz. Harita üzerinde hareket ettikçe farklı lokasyonları da görüntüleyebilirsiniz.
ZES CarPlay aracımın ekranında neden görünmüyor?
• iPhone’unuzun işletim sistemi versiyonu iOS 7.1 ve üstü olmalıdır. Telefonunuzun işletim sisteminin güncel olduğundan emin olabilirsiniz.
• iPhone’unuzun elektrikli aracınızdaki multimedya ile bağlantısında sorun olabilir. Bağlantı yönetiminize göre (kablolu veya kablosuz) bağlantı durumunu kontrol ederek telefonunuzun CarPlay bağlantısının sağlandığından emin olabilirsiniz.
• Elektrikli aracınızın multimedya ekranı Apple CarPlay desteklemiyor veya yazılımsal bir sorunu olabilir. Bu durumda elektrikli araç kitapçığını kontrol edebilir veya araç üreticinizle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Apple tarafından yayımlanan Apple CarPlay’i destekleyen araçlar listesini de link (https://www.apple.com/ios/carplay/available-models/) üzerinden kontrol edebilirsiniz.
Fiyat tarifesi nasıl hesaplanmaktadır?
Tüketim miktarınıza göre; şarj işlemi tüketiminin soket tarifesi ile çarpılmasıyla hesaplanır. Fiyat tarifemiz ile ilgili detaylı bilgiye web sitemizdeki "Fiyatlar" sayfasından veya mobil uygulamada yer alan fiyatlandırma sekmesinden ulaşabilirsiniz.
Şarj işlemi için ödemeyi nasıl ve nereden yapacağım?
Şarj işlemi gerçekleştirebilmeniz için ZES mobil uygulamanız üzerinden kredi kartı bilginizi eklemeniz gerekmektedir. Şarj işlemi bittikten sonra ücretlendirmeniz, mobil uygulamada fiyatlandırma sekmesinde ve web sitemizde sağ alanda bulunan ''Fiyatlar'' sayfasında belirtildiği şekilde hesaplanıp kartınızdan otomatik tahsil edilecektir. Kart bilgileriniz güvenli ödeme sistemleri ile güvence altında olup başka bir kurum ya da kuruluşla paylaşılmamaktadır.
Şarj işlemi için kart bilgilerimi verdiğimde güvenle saklanır mı?
Evet. Kart bilgileriniz güvenli ödeme sistemleri ile güvence altında olup başka bir kurum ya da kuruluşla paylaşılmamaktadır.