EN
Zes logosuYOLLARINYENİ, TEMİZHIZLIENERJİSİ

Elektrikli Araçlar Nerede Şarj Edilir

Elektrikli araba alacak kullanıcıların aklına gelen soruların başında “Nerede şarj edeceğim?” geliyor. Çünkü birçok kişi elektrikli otomobillerin, ilk çıktığı dönemde olduğu gibi çok kısa menzillere sahip olduğunu ve gün içerisinde birçok kere şarj edilmesi gerektiğini düşünüyor. Buna ek olarak yine birçok kişi en kısa şarj süresinin 8 saat olduğu kanısında. Ancak gerçekler bundan çok daha farklı.
Nerede şarj edilir

AC ve DC Şarj Arasında Ne Fark Var?

AC ve DC sözcükleri yan yana geldiği zaman birçok kullanıcının aklına Avustralya’nın medarıiftiharı AC/DC grubu geliyor. Elektrikli otomobillerle ilgilenmeyen ya da elektrikle özel bir bağı olmayanlar için açıklayalım. Alternatif akım sözcüklerinin İngilizce kısaltması AC’dir. Direkt akım sözcüklerinin İngilizce kısaltılmış hali ise DC’dir.

DC şarj ile araçlar daha hızlı şarj olurken AC ile şarj süresi daha uzun olabiliyor. Örneğin ZES’in de sunduğu DC çıkışlar, bir aracın 30 dakika içerisinde %80 şarja ulaşmasını sağlıyor. AC şarj çıkışlarında ise süre biraz daha uzuyor ve araca göre değişmekle birlikte 3-4 saat içerisinde araçlar %80’e kadar şarj olabiliyor.

Elektrikli Araçlar Nasıl Şarj Edilir?

AC ya da DC şarj istasyonlarına giderek veya yaşadığınız yere şarj istasyonu kurdurarak aracınızı kolayca şarj etmeniz mümkün. Evinize ya da iş yerinize şarj istasyonu kurdurmak için ZES’in “Özel Kullanım İçin Şarj İstasyonu” sayfasında yer alan talep formunu doldurabilirsiniz. ZES ekibi, kısa süre içinde sizinle iletişime geçerek ihtiyacınıza uygun çözümü size sunacaktır. Tabii AVM ya da otoparklarda bulunan halka açık şarj istasyonlarına aracınızı yanaştırıp boş soketten yardım alarak da aracınızı kolayca şarj edebilirsiniz.
Ev, Şarj, Araba, Çocuk, çevre, gelecek, aile
Ev, çevre

Elektrikli Araba Şarj Süresi Ne Kadar?

Elektrikli araçların şarj süresi, batarya kapasitesine göre değişiklik gösterir. Ortalama bir elektrikli aracın şarjının %80’e ulaşması için DC şarj sistemlerinde 30 dakika şarj edilmesi yeterlidir. AC tip şarj istasyonlarında ise %80 şarj oranına ulaşmak için 3-4 saat gibi bir süre gerekiyor. Tabii ki bu durum; aracın çekiş gücüne, ortalama güce ve şebekeye bağlı olarak değişebiliyor.

Evimde Elektrikli Arabamı Şarj Edebilir Miyim?

Doğrudan ZES ile iletişime geçip istasyon kurulmasını sağlayabilirsiniz. Site gibi bir toplu konutta yaşıyorsanız da site yönetimine konuyu açmanız ve ortak alanlardan birine istasyon kurulmasını sağlamanız gerekiyor. İki seçenekten birini sağladığınız durumda aracınızı kolayca şarj edebilecek istasyona kavuşmuş oluyorsunuz. Evlere şarj istasyonu kurulumu ve satış hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için ZES’in “Hizmetler“ sayfasını inceleyebilirsiniz.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonları Nerelerde Var?

Elektrikli aracınız varsa ya da almayı düşünüyorsanız ZES mobil uygulamasını indirerek ücretsiz üye olabilir ve ZES’in elektrikli araç şarj istasyonları haritasını görüntüleyebilirsiniz. Türkiye’de birçok noktayı kapsayan ZES şarj istasyonları, her gün istasyonlarına yenisini ekliyor.

Önemli merkezlerde DC şarj imkanı sunan ZES istasyonları, DC istasyon sayısını da giderek artırıyor. DC şarj istasyonları ile aracınızı çok kısa sürede şarj etmeniz mümkün hale geliyor.

Elekrikli Araç Şarj İstasyonu Noktaları Haritası

Dc ikonuHızlı Şarj İstasyonu

Ac ikonuŞarj İstasyonu

Yakında ikonuYakında

Elektrikli Araçların Şarj Ücreti Ne Kadar?

Ev, site ya da iş yeri gibi noktalar için şarj ücretleri, ihtiyacınıza göre değişiklik gösteriyor. ZES istasyonlarında elektrikli araç saatlik şarj ücretlerini ise ZES Şarj İstasyonları Fiyat Listesi‘nden öğrenebilirsiniz.

ZES’te Araç Nasıl Şarj Edilir?

ZES istasyonlarında hem üyeler hem de üye olmayanlar araçlarını şarj edebiliyor. iOS ya da Android işletim sistemine sahip olan telefonunuza ZES mobil uygulamasını indirip elektrikli otomobil şarj istasyonlarını görebilir, randevu alabilirsiniz. Türkiye’de ilk kez elektrikli araç şarj işlemi için rezervasyon özelliği sunan ZES ile özellikle bayram ve tatil dönemlerinde şarj istasyonlarını beklemeden kullanabilirsiniz. Uygulama içerisinde, gitmek istediğiniz istasyonu belirleyip uygun olan soketleri seçerek randevu almanız da mümkün.

Enüstkat Interactive