EN
Zes logosuYOLLARINYENİ, TEMİZHIZLIENERJİSİ

AC-DC Şarj Arasındaki Farklar Nelerdir?

AC - DC Akımın Farkları Nelerdir?

Elektrikli araç kullanıcıları için şarj istasyonları büyük önem taşımaktadır. Arabayla uzak rotalar, artık şarj istasyon ağları ile mümkün.

Peki şarj istasyonuna geldik, arabamızı nasıl şarj etmeliyiz? Hangi şarj tiplerini kullanmalıyız? AC mi DC mi? Hayır, çok bilinen müzik grubundan bahsetmiyoruz, AC ve DC, elektrikli otomobilleri şarj etmek için iki ana istasyon tipini gösterir. Genelde DC şarj istasyonları yüksek hızlı şarj olarak bilinirken AC de hızlı olarak bilinir.

Elektrikli otomobil bataryaları ve elektrik enerjisi depolayan tüm bataryalar, teknik sebeplerden dolayı enerjilerini DC yani ‘direkt akım’ olarak saklar. Fakat şebekelerde bulunan, santrallerden evlerimize, iş yerlerimize dağılan elektrik yine teknik sebeplerden ötürü AC yani ‘alternatif akımdır’. Yani elektrikli otomobillerin bataryalarının şarj edilmesi için AC/DC çevrimi bir noktada yapılmak zorundadır.
Şarj soketi,araç

AC Şarj Nasıl Çalışır?

Ac şarj cihaz ikonu
AC/DC çeviricilerin ağırlığı, fiyatı ve şebekelerde hali hazırda kullanılabilen AC şarj istasyonları, Q (Continental) motora sahip (2014-15-16 Renault ZOE’ler hariç) en fazla 22kW güç ile şarj olabilir. 2014-15-16 model Renault ZOE’ler ise 43 kW güç ile şarj olabiliyor. Ancak şarj hızının belirleyicisi araç üzerinde bulunan AC şarj aletidir. Aracınızın şarj kapasitesi 3.7kW ise 22kW istasyona dahi taksanız 3.7kW ile şarj edersiniz.
Şarj soketi ve elektrikli araç
ZES AC şarj istasyonları tasarımı ve verimliliği ile evlerde, iş yerlerinde kullanıma uygundur. Şarj istasyonu kurulumu ile ilgili detaylı bilgi almak için buradan ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

DC Şarj Nasıl Çalışır?

Dc şarj cihaz ikonu
DC şarj ise direkt akımın direkt olarak bataryaya verilmesi ile şarj işlemini gerçekleştirir. Ancak şebekeden gelen güç AC olduğu için istasyonlarda, bu akım DC’ye çevirilerek araca aktarılır.

Yeni teknolojiler ile birlikte her otomobilin batarya yönetim sistemleri ile iletişim kuracak farklı DC şarj protokolleri geliştirilmiştir. Son dönemde adını sıkça duyduğumuz DC şarj protokollerinin başında CCS, ChaDeMo ve Tesla’nın kendi araçları için özel geliştirdiği Supercharger’dır. Bu protokeller ile DC şarj istasyonları bataryaya direkt güç verebildiğinden, DC şarj cihazlarında gücün üst limiti çok yukarıdadır, 100 kW ve üstü güç kapasitesine kadar yükseltilebilir.

DC şarj istasyonlarından BMW i3, Jaguar i-pace, Tesla modeleri, Nissan Leaf gibi birçok %100 elektrikli araba şarj edebilir.
Bmw i3 görseli
ZES şarj istasyonları, hem ChaDeMo hem CSS protokelleri desteklediğinden birkaç soketten aynı anda 120 kW’a kadar güç verebilir.

Bir işletme sahibiyseniz DC şarj istasyonu ile işletmenize ek faydalar sağlayabilirsiniz. ZES’ten dilerseniz DC şarj istasyonu kurulum hizmeti alabilir, iş ortaklığı yapabilirsiniz. İş ortaklığı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

AC/DC Şarj Arasındaki Farklar Nelerdir?

AC ve DC şarjı karşılaştırması için bir örnek vermek gerekirse; AC şarjı bir kovaya su doldurmak için kullandığınız huni olarak düşünebilirsiniz. Kovaya doldurmak istediğiniz su miktarı ne kadar fazla olursa olsun, kova huninin ağız çapı kadar su alacaktır. Kova dolana kadar aynı hızda su dolmaya devam edecektir.

DC şarj ise kovaya suyu direkt olarak bir hortumdan vermektedir. Hortumun gücü ne kadar yüksek olursa su, kovaya o kadar hızlı dolar. Ancak su doldukça suyun kovanın dışına taşma ihtimali de artmaktadır. Suyun taşmaması için kova belirli bir miktar dolana kadar hortumun gücünü yükseltir, kova dolmaya başladıkça da azaltırız.
Ac soket ve dc soket görseli
Bu nedenle DC şarjlarda %10-%80 aralığında şarj edeceğiniz süre ile %80-%100 aralığında şarj edeceğiniz süre neredeyse aynıdır. Bir aracın şarjı %80’e kadar yüksek hızla dolarken %80’in üstüne çıktığında daha yavaş dolmaktadır. (Tabii ki aracın kapasitesi de burada belirleyici etmendir.)

* AC şarjlı araçlarda da sonlara doğru güç alımı düşer ancak DC olduğu kadar süre farkı bulunmamaktadır.
Enüstkat Interactive