EN
Zes logosuYOLLARINYENİ, TEMİZHIZLIENERJİSİ

Türkiye'nin Otomobili: TOGG

Dünyanın birçok ülkesinde elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ederken Türkiye’de de bu konuyla ilgili bir adım atıldı ve yerli otomobil geliştirildi. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun çalışmalarını yürüttüğü yerli elektrikli otomobil, 5 farklı modelde üretilecek. İlk olarak C-SUV ardından C-Sedan modeli, daha sonra C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri sunulacak. Yerli otomobil ile ilgili öne çıkan noktaları sizler için derledik.

TOGG Nedir?

Yerli ve milli otomobilin üretilmesi ve geniş kitlelere satılabilmesi için 2017 yılında başlayan çalışmalar, 25 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu adıyla resmileşti. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Zorlu Grubu’nun güçlerini birleştirmesi ile hayata geçen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yani TOGG, Türkiye’nin elektrikli ve yerli otomobilini üretecek.
Türkiye'nin Otomobili: TOGG

Yerli Otomobil Nasıl Bir Otomobil?

Yerli otomobil, elektrikli olacağı için oldukça modüler bir şaside ve bilişim teknolojileriyle kolayca entegre olabilecek bir yapıda olacak. Aynı zamanda sunacağı güçlü internet bağlantısıyla gelecekte doğabilecek ihtiyaçları da karşılayabilecek.

Türkiye’de çok tercih edilen C sınıfında yani orta büyüklükte olacak aracın ilk etapta SUV kasa tipindeki versiyonunun üretileceği  TOGG’un sitesinden duyuruldu.

Yerli Otomobilin Öne Çıkan Özellikleri

TOGG’dan açıklanan bilgilere göre kendine has çizgilere sahip olan araç, dünyanın önde gelen otomobil güvenlik testi kuruluşlarından EuroNCAP’in standartlarını tam olarak karşılayabilecek. Yetkililer, yerli otomobilin 2022 yılında EuroNCAP testlerinden 5 yıldız ile ayrılmasını bekliyor. Bunun dışında otomobilin öne çıkan bazı yönleri şöyle:
  • Yerli otomobil internete sürekli olarak bağlı olacak
  • İleri seviye otonom sürüşe imkan tanıyacak
  • 30 dakikadan az sürede %80’e kadar şarj olabilecek
  • Sıfır emisyon sayesinde gelecek kuşaklar için temiz bir dünya bırakacak
  • İleri teknolojik özellikleri ile küresel pazara hitap edecek

Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri

Türkiye'nin Otomobili: TOGG
Yerli otomobilin özellikleri, Türkiye’nin şartlarına uygun olarak yüksek menzil ve hızlı doldurulabilen batarya ile öne çıkıyor. Türkiye’nin otomobilinin şu an için 2 farklı motor seçeneği bulunuyor. 

Birinci seçenekte 200 beygir güç üretebilen motor bulunuyor ve araç 0’dan 100 km/s hıza 7,6 saniyede ulaşıyor. İkinci seçenekte ise 2 motor bulunuyor ve 400 beygir güç üretebilen motorla araç 0’dan 100 km/s hıza 4,8 saniyede ulaşıyor. Kısacası her iki model de Türkiye’de şu anda yollarda olan fosil yakıtlı muadillerinden çok daha hızlı olacak. Yerli otomobilde araçların ulaşabileceği maksimum hız, güvenlik nedeniyle  180 km/s’ye sabitlenecek.

Yerli otomobilin bataryasında da motor gücünde olduğu gibi iki farklı seçenek yer alıyor. İlk seçenekte araç tek şarj ile 300 kilometre gidebilecek. İkinci seçenekte ise yerli otomobilin menzili 500 kilometreye kadar çıkacak. Aynı zamanda aracın içerisinde yer alan rejeneratif frenleme teknolojisi sayesinde sürücüler fren yaptıkça enerji geri kazanımıyla batarya şarj olabilecek.
Türkiye'nin Otomobili: TOGG
Yerli otomobilin bataryasının %80 şarja ulaşması için 30 dakikadan az bir süre yeterli olacak. Yani yerli otomobil, ZES’in İstanbul, Ankara, Adana, Trabzon, gibi birçok ilde bulunan elektrikli araç şarj istasyonlarında kolaylıkla şarj edilebilecek. ZES’in 2020 yılı  şarj istasyonları listesinde 100’den fazla nokta yer alıyor. Ayrıca aracın çıkış tarihine kadar bu sayı artacak ve kullanıcılar diledikleri noktada araçlarını şarj edebilecek. 

Yerli otomobilin bir diğer önemli özelliği ise internet bağlantısı. Akıllı telefonlardan alışık olduğumuz 4.5G teknolojisinin yanı sıra 5G teknolojisiyle de internete bağlanabilecek olan araç, uzaktan müdahale edilmesine ya da sürücülere haber verilmesine olanak tanıyacak. Böylece acil durumlar hakkında sürücüler bilgi edinebilecek ya da afet gibi durumlarda yapılacak yazılım güncellemeleri ile hız sınırlarını kaldırmak gibi önemli değişiklikler yapılabilecek. 2018 yılında Tesla, Michael Kasırgası etki alanında yaşayan araç sahiplerinin menzilini bir güncelleme ile arttırmıştı.

Yerli Otomobil Nerede Üretilecek?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun aktardığı bilgilere göre otomobil, Bursa’nın Gemlik ilçesinde üretilecek. 2021 yılında tamamlanacak olan fabrikada 2 SUV, 1 MPV, 1 sedan ve 1 hatchback model üretilecek. Toplam 4 binden fazla insanın istihdam edilmesi beklenen fabrikanın yılda 150 binden fazla araç üretmesi planlanıyor.

Yerli Otomobil Ne Zaman Üretilecek?

TOGG’un açıklamalarına göre yerli otomobil 2022 yılında piyasaya sürülecek. İlk etapta C segmenti SUV aracın satışa sürülmesi bekleniyor. Kalan dört model ise kısa süre içerisinde satışa sunulacak.

Yerli Otomobil Ne Kadar Olacak?

TOGG’un açıklamalarına göre yerli otomobil, makul düzeyde bir fiyatla satışa sunulacak. Ancak şu an için net bir fiyat paylaşılmadı. Tahminlere göre diğer markalara ait C sınıfı elektrikli araçların fiyatlarına paralel olacak. Ek olarak yedek parça gibi satış sonrası hizmetlerde de rekabetçi olacağı düşünülüyor.
Enüstkat Interactive