EN
Zes logosuYOLLARINYENİ, TEMİZHIZLIENERJİSİ

Elektrikli Araç Rotası: İstanbul'dan Çeşme'ye Nasıl Gidilir?

Şehrin yorucu temposundan kaçıp küçük bir mola vermek ya da yaz güneşinin tadına doymak için en doğru adreslerden biri hiç şüphesiz Çeşme. İstanbul’dan Çeşme’ye seyahat edecek elektrikli araç sürücüleri için de hem yol üzerindeki elektrikli araç şarj istasyonlarını hem de mutlaka görülmesi gereken noktaları listeledik. İşte, İstanbul’dan Çeşme’ye elektrikli araç rotası…

İstanbul - Çeşme Arası Kaç Km?

Öncelikle “İstanbul - Çeşme arası kaç saat?” ve “İstanbul - Çeşme arası kaç km?” gibi soruların cevaplarını verelim. İstanbul’dan Çeşme’ye ortalama 6 saatte ulaşmanız mümkün. İstanbul - Çeşme arası mesafe ise yaklaşık 580 kilometre.

İstanbul’dan Çeşme’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul - Çeşme yolculuğu için tercih edebileceğiniz çok sayıda güzergah bulunuyor. Bunlar arasında en hızlı seçeneğin İstanbul - İzmir Otoyolu üzerinden seyahat etmek olduğunu söyleyebiliriz. Böylece hızlıca Çeşme’ye ulaşmak mümkün. Bir diğer yol ise Marmara Denizi boyunca hareket etmek ve feribot ile Çanakkale geçip oradan Çeşme yönüne devam etmek. Sizin için İstanbul - İzmir Otoyolu üzerinden elektrikli aracınızla seyahat için rota oluşturduk.


İstanbul’dan yola çıkmadan önce elektrikli aracınızı şarj etmek isterseniz. Zorlu Center'a uğrayıp aracınızı şarj edebilirsiniz. Zorlu Center içerisinde yer alan ZES istasyonunda DC şarjdan ya da AC şarjdan yararlanıp aracınızı hızlıca şarj etmeniz mümkün. Aracınız şarj olurken Zorlu Center içinde yer alan mağazalardan ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

İznik Gölü: Ufak Bir Mola, Hızlı Şarj ve Kano

İznik
İstanbul’da aracınızı şarj etmeden direkt yola çıkmayı tercih ettiyseniz, Çeşme yolunda aracınızı şarj etmek için ilk olarak iki seçenek ön plana çıkıyor. Bunlardan ilki Kocaeli’de yer alan Oksijen O3. Oksijen O3 tesisi, yolunuzun üzerinde yemek yiyip aracınız şarj olana kadar ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz seçeneklerden biri. İçerisinde, ZES’in DC şarj imkanı sunan istasyonları bulunduğu için aracınız, siz yemek yiyene kadar hızlıca şarj olur.

Aracını şarj etmeden yola çıkanlar için bir diğer seçenek ise Oksijen O37 istasyonu. Açık otoparkta yer alan DC ya da AC istasyonunda şarj edip yola devam edebilirsiniz.

Peki, bu duraklarda aracınızı şarj etmekten başka neler yapabilirsiniz? İznik Gölü ve çevresinde yer alan, aktivite merkezlerine oldukça yakın olan Oksijen O37, konumu itibari ile kano gibi doğa sporlarını yapabilmenize olanak tanıyor. Kano ile gün batımında ya da doğumunda harika bir manzara eşliğinde gölü seyretmeniz mümkün. Kano kiralama ücretleri dönem dönem değişiklik gösterdiği için net bir fiyat söylemek mümkün olmasa da talebin arttığı yaz aylarında daha yüksek fiyatlı olacağını söylemek mümkün. Ayrıca İznik Gölü çevresinde doğa yürüyüşü yapabilir ya da bisikletle doğa içerisinde özgürce turlayabilirsiniz.

Yolu Biraz Uzatmak İsteyenlere: Gölyazı Köyü

Gölyazi
Yolculuğunuzda mola verip hiçbir yerde göremeyeceğiniz eşsiz bir manzaraya şahitlik etmek istiyorsanız üçüncü durağınız Gölyazı Köyü olabilir. Gölyazı’ya gitmek için yolu biraz uzatmanız gerekse de buna deyeceğini söyleyebiliriz. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan Gölyazı Köyü, Roma ve Osmanlı mimarilerinin esintilerinin hissedildiği, antik surların görülebileceği ender mekanlardan. Hayranlık uyandıran eşsiz bir manzaraya sahip olan köyde yerli nüfus balıkçılıkla ilgileniyor. Köy, Uluabat Gölü kıyısında yer aldığı için ufak teknelerle gezintiye çıkmak mümkün.

5.000 Yıl Geriye Gidin

Yol üzerinde ziyaret edebileceğiniz en güzel noktalardan olan Akhisar ilçesinde, tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar giden Thyateira bölgesi yer alıyor. Günümüzde bölgeden Tepe Mezarları olarak da bahsediliyor. Hristiyanlığın ilk kiliselerinden birini içerisinde barındıran bölge, yılın her mevsimi ziyaret edilebilir. Akhisar’da yer alan Novada AVM, yol üzerinde aracınızı şarj edebileceğiniz noktalardan bir diğeri. Novada AVM içerisinde dilerseniz tatil öncesi son alışverişi yapabilir ve İzmir yolu üzerinden Çeşme’ye ulaşabilirsiniz.

Çeşme’ye Varmadan Son Durak: Oksijen O375 Tesisleri

Çeşme’ye varmadan uğramak isteyeceğiniz duraklardan biri de İstanbul İzmir otoyolunun 375. Kilometresinde yer alan Oksijen Tesisleri olabilir. O375’te Türkiye’nin en hızlı şarj istasyonu olan ZES DC istasyonunda aracınızı şarj edebilirsiniz. Aracınız şarj olurken Oksijen tesislerinde yer alan kafe, restaurantlarda dinlenmeyi unutmayın.
Enüstkat Interactive