EN
Zes logosuYOLLARINYENİ, TEMİZHIZLIENERJİSİ

Elektrikli Araç Rotası: İstanbul'dan Bodrum'a Nasıl Gidilir?

MFÖ’nün ünlü şarkısında da dediği gibi biraz deniz ve biraz uykuyu bir araya getiren Bodrum, yaz tatillerinin birçokları için vazgeçilmezi. Elektrikli aracınızla vazgeçilmeniz olan Bodrum’a gitmeye karar verdiyseniz, Türkiye’nin tatil cennetine özel bir rota çizebilirsiniz. İşleri kolaylaştırmanız için izleyebileceğiniz adımları sizi için bir araya getirdik. 

Bodrum’a Ne Zaman Gidilir?

Bodrum’da tatil sezonu her yıl mayıs ayı itibarıyla açılıp eylül-ekim ayında kapanıyor. Yani bu aralıkta gitmeyi tercih edebilirsiniz. Otel fiyatları genellikle 3 ya da 4 ay önceden rezervasyon yapılması durumunda oldukça makul. Yani her yıl ocak ayından itibaren konaklama için alternatifleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz.
Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir’in boğuculuğundan kaçanlar nedeniyle kışın bu bölgede yaşayan binlerce insan da var. Bu nedenle de deniz, kum ve güneş yerine sakin bir tatili tercih ediyorsanız; kış aylarında da Bodrum’u tercih edebilirsiniz.  

Bodrum’a Elektrikli Arabayla Nasıl Gidilir?

İstanbul-Bodrum arası 692 km’dir ve genellikle tüm kullanıcılar İstanbul - İzmir - Muğla - Bodrum istikametini kullanıyor. Yol boyunca yeni yapılan İstanbul - İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü’nden faydalanmanız gerekiyor. Aksi takdirde yol ciddi miktarda uzuyor. 

İstanbul’dan Çıkış: Zorlu Center

İstanbul Bodrum
Zorlu PSM ile İstanbul’un kültür ve sanat merkezi olmayı başaran Zorlu Center, içerisinde yer alan dünyaca ünlü markalar sayesinde de alışveriş ya da yemek için İstanbul’un en iyi alternaitfleri arasında yer alıyor. Elektrikli aracınızı yüksek hızlı şarj istasyonuna yerleştirdikten sonra yaklaşık 30 dakikalık bir zamanınız olacak. Bu süreyi dilerseniz biraz daha uzatıp Zorlu PSM’de güzel bir oyun izleyebilirsiniz ya da Remzi Kitabevi’ne uğrayıp yol boyunca size eşlik edecek müzikleri aramaya koyulabilirsiniz. 

İlk Durak Osmangazi

Yapımı 2016 yılında tamamlanan ve Türkiye’nin kullanımına sunulan Osmangazi Köprüsü, İzmit Körfezi’nin etrafını dolaşmadan kolayca Dilovası’ndan Altınova’ya geçmenize izin veriyor. Böylece minimum 40 dakika süreden kâr etmiş oluyorsunuz. Köprüye ulaşmadan hemen önce Oksijen O3 tesislerinde yer alan yüksek hızlı şarj istasyonunu kullanabilirsiniz. Aracınız şarj olurken tesiste yer alan kafe ve restoranlarda İzmit Körfezi manzarasını izleyip yemek yiyebilirsiniz.
lk durağa ikinci bir alternatif olarak Oksijen O122; İstanbul - İzmir otoyolunun tamamının açılmasıyla 122. kilometrede faaliyete giren Karacabey sınırları içerisinde yer alan Oksijen O122 Muratlı tesislerinde kısa bir mola verip, ZES DC şarj istasyonunumuzda aracınızı şarj edebilir ve Bursa’yla özdeşleşen iskenderin lezzetine tesis içinde bulunan restoranda bakabilirsiniz.

Balıkesir’de Kısa Bir Mola

Ortalama olarak elektrikli araçlar tam dolu şarj edildiklerinde 300 ila 400 kilometre yol katedebiliyor. Bu nedenle aracınız ile tek bir mola yapmak istiyorsanız, bu mutlaka Balıkesir’de olmalı. Peki, Balıkesir’de nereler gezilmeli?
Merkezi yolunuzun üstünde olması nedeniyle Balıkesir’in tarihine “merhaba” diyebilirsiniz. İlk noktanız ise Balıkesir Saat Kulesi olmalı. 1800’lü yılların başında inşa edilen 5 katlı kule, yanında yer alan tarihi Ziraat Bankası şubesi ile şehrin en eski yapıları arasında yer alıyor. Türk Mimarisi’nin en önemli eserlerinden biri olduğu için birçokları tarafından ölmeden önce görülmesi gereken yapılar arasında ilk sıralarda kendine yer buluyor. Bunun dışında Balıkesir’e gitmişken görmeniz gereken diğer mekanlar şöyle;
Zağnos Paşa Camii: İstanbul’u fetheden Sultan 2. Mehmet’in vezirlerinden Zağnos Paşa’nın 1461 tarihinde yaptırdığı Camii, Anadolu Türklerinin bugüne kadar en iyi korunan eserleri arasında yer alıyor. Kurtuluş Savaşı sırasında önemli merkezlerden biri olması hasebiyle Balıkesir’e birçok milli kahraman gitmişti. Bunlardan biri olan Mehmet Akif Ersoy’dur.
Karesi Türbesi: Selçuklu’nun önemli isimlerinden olan ve Karesi Beyliği’nin kurucusu olan Karesi Bey’in vefatından sonra inşa edilen türbe, özel mimarisi ile gözleri dolduruyor. 
Balıkesir gezinizi yaparken aracınızı 10 Burda AVM içerisinde yer alan ZES istasyonuyla şarj edebilirsiniz.

Üçüncü Durak: Oksijen O375

Bodrum’a varmadan önce Türkiye’nin en hızlı şarj istasyonu olan İstanbul İzmir otoyolunun 375. Kilometresindeki Oksijen O375 Tesislerinde aracınızı şarj edebilirsiniz. Türkiye’nin en hızlı şarj istasyonuyla ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Son Durak Bodrum

Bodrum İstanbul
Muğla’nın yarımadası Bodrum; güneş, deniz ve yeşili buluşturabilmesi ile birçokları için Türkiye’nin en güzel tatil beldesidir. Gezilecek yerler açısından da Türkiye’nin en zengin merkezlerinden olan Bodrum, çok sayıda koy barındırıyor. Koylar içerisinde yer alan çok plajlar ise yıllar içerisinde özel merkezlere dönüştü. Bu sene pandemi nedeniyle sekteye uğramış olmasına ragmen Bodrum’daki plajlar her yıl yaz aylarında düzenlenen partilerdee, dünya çapında tanınan müzik insanlarını ağırladılar. Bodrum’a kadar gitmişken ziyaret etmeniz gereken yerin başında ise Halikarnas Mozolesi geliyor. Kral Mousolos adına yaptırılan eserin tahmini inşa tarihinin milattan önce 4. yüzyıla denk geldiği tahmin ediliyor. Bunun dışında öne çıkan bir diğer yapı ise Bodrum Kalesi. 
St. Jean şövalyeleri tarafından inşa edilen ve Türk hakimiyetine girdikten sonra Bodrum Limanını korumak için özel eklentilere kavuşan yapı, 1960’lı yıllardan bu yana Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. 
Türkiye’nin tatil merkezi olan Bodrum’da şu an için 3 adet şarj istasyonu bulunuyor. Yani aracınızı kolayca şarj edebileceğiniz yerler mevcut. Bunlardan ilki Bodrum Hilton Otel’de yer alıyor. Ikinci istasyonumu Turgutreis D-Marin içerisinde, üçüncüsü ise Bodrum Mavi Kumsal Otel içerisinde bulunuyor. Bu 3 farklı lokasyonda bulunan şarj istasyonlarımızı kullanarak aracınızı kolayca şarj edebilirsiniz.
Enüstkat Interactive