EN
YOLLARINYENİ, TEMİZHIZLIENERJİSİ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ BURADA!

Tesla Türk kurucusu Emir Tunçyürek ile en çok merak edilen 10 soruyu cevapladık!
Play ikonu

01 - Elektrikli otomobiller nasıl çalışır?

Elektrikli otomobiller, çamaşır makinesinde bulunan motorlarla aynı prensipleri paylaşan elektrikli motorlar ile çalışır ve bu motorların akaryakıtlı otomobillerden alışık olduğumuz içten yanmalı motorlara göre başlıca 3 avantajı vardır, bunlar; verimlilik, aşınmama, çift yönlü çalışabilmeleridir.

İçten yanmalı motorların en verimlisi dahi yanma, hareketli parçalar, aktarma organları sonucu harcadığı enerjinin sadece %30-35’ini harekete çevirebilir. Fakat elektrikli motorlarda bu oran %90’dır. Diğer motorlarda kalan enerji; ısı, titreşim ve ses olarak açığa salınırken, elektrikli motorlar verimli olmaları sebebiyle fazla ses ya da ısı üretmezler.

Play ikonu

02 - Elektrikli otomobillerin batarya ömrü ne kadardır?

Modern elektrikli otomobiller Lithium-ion pillerden oluşan bataryalar ile çalışır. Birçok otomobil üreticisi ilk 4 sene için %70’e kadar kapasite garantisi sağlasa da, kapasitesi %85’in altına inmiş elektrikli otomobil sayısı azdır.

Örneğin 1 yılda 140,000km yapan ve ticari görevinden dolayı zor koşullarda kullanılan İstanbul Tesla Taksiler’in batarya kaybı %8 civarındadır. Dünyada incelenen örneklerde de son kullanıcıların 200,000km’ye kadar en fazla %10-12 kayıp yaşadıkları gözlemlenmektedir. Batarya ömürlerinin, batarya üreticilerinin kapsamlı çalışmaları sonucu otomobilden daha uzun olması öngörülmektedir.

Play ikonu

03 - Elektrikli otomobiller ne kadar yakıt tasarrufu sağlar?

Enerji olarak hesaplandığında 1 litre benzin yaklaşık 10kWh enerji eşleniğine sahiptir. Ortalama bir elektrikli aracın 100km’de 18kWh enerji tükettiği düşünüldüğünde, bu 1,8l/100km’ye denk gelmektedir.

Fiyat olarak ise elektriğin enerji olarak akaryakıttan daha uygun fiyatta olmasından kaynaklı olarak yakıtta yaklaşık 6’da 1 maliyet avantajı bulunur.

Play ikonu

04 - Elektrikli otomobilimi nasıl şarj edebilirim?

Elektrikli otomobiller, üzerinde bulunan donanım sayesinde 220V ev prizinden 400V trifaze sanayi prizine kadar elektrik olan her yerden doğru ekipman ile şarj olabilir. Yollar üzerinde ya da vakit geçirilen yerlerde bulunan şarj istasyonlarının kullanımı ise son kullanıcı için daha kolaydır ve bu istasyonlar evlere dahi kurulabilir.

Play ikonu

05 - Elektrikli otomobiller ne kadar sürede şarj olur?

Özellikle uzun yol için kurulan hızlı şarj istasyonları 30 dakika gibi kısa bir sürede %80’e kadar şarj imkanı sağlamaktadır. Normal hızlı şarj istasyonlarında bu süre 2 saat ile 4 saat arası değişkenlik gösterir. Standart bir ev prizinden şarj etmek ise bir gece ya da daha uzun sürebilir.

Play ikonu

06 - Elektrikli otomobilim şarj olurken ne yapabilirim?

ZES şarj istasyonları yol üzerinde ve vakit geçirebileceğiniz yerlerde bulunur. Bu sayede aracınız şarj olurken etrafta bulunan kafe, market, restoran ve mağazalarda vakit geçirebilirsiniz. Böylelikle araç şarj etmek kendi başına bir iş olmaktan çıkar.

Play ikonu

07 - Bir şarj istasyonunda aynı anda kaç araç şarj olabilir?

ZES hızlı şarj ünitelerinin birinde 4 aracı şarj edebilecek çıkış bulunur. ZES AC şarj ünitelerinde ise tek soket vardır. İstasyonlardaki ünite sayısı konuma göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin Zorlu Center İstanbul’da 5 farklı konumda 14 araç aynı anda şarj olabilmektedir.

Play ikonu

08 - Şarjı tam dolu bir elektrikli otomobilin menzili ne kadardır?

Bugün piyasada satılan elektrikli otomobillerin tek şarj ile gidebildikleri menzil, marka/modele göre 150km ile 600km arasında değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir aracın günde 30km kullanıldığı düşünüldüğünde tüm elektrikli otomobiller günlük ortalama kullanım ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Play ikonu

09 - Elektrikli otomobil şarj istasyonu kurabilir miyim / işletebilir miyim?

Bir işletme sahibi olarak tesisinize kuracağınız şarj istasyonu ile çalışanlarınıza ve misafirlerinize şarj hizmeti verebilir, işletmenizin yenilikçi ve sürdürülebilir kimliğine dikkat çekebilirsiniz. Aynı zamanda ZES ile yapacağınız iş ortaklığı sayesinde bu şarj istasyonlarından gelir elde etme imkanı sağlayabilirsiniz. Bunun için www.ZES.net web sitesinde hizmetler başlığı altında bulunan iş ortaklığı formunu doldurmanız yeterli. Teknik ekibimizin yapacağı keşif sonrasında tesisinize en uygun cihazın kurulumu gerçekleştirilecektir.

Play ikonu

10 - Evime, iş yerime elektrikli otomobil şarj ünitesi kurabilir miyim?

Elektrikli otomobil sahibiyseniz ya da sahip olmayı düşünüyorsanız evinize ya da iş yerinize sadece sizin kullanımınıza özel bir şarj istasyonu kurdurabilirsiniz. Özel kullanımınıza yönelik ZES AC şarj istasyonu sayesinde evinizde dinlenirken ya da iş yerinizde çalışırken otomobiliniz de bir yandan şarj olacaktır. Hızlı ve ihtiyaçlara göre yapılan kurulum sonrasında yaygın servis ağı ve 7/24 çağrı merkezi desteği ile ZES, her an yanınızda olacaktır.

Enüstkat Interactive