EN
Zes logosuYOLLARINYENİ, TEMİZHIZLIENERJİSİ

Elektrikli Araç Rotası: Edirne'den Ankara'ya Nasıl Gidilir?

Edirne’den Ankara’ya seyahat edecek elektrikli araç sahipleri için harika bir haberimiz var. Artık Edirne’den Ankara’ya giderken yol üzerinde elektrikli aracınızı hızla şarj ederek seyahat edebileceksiniz. Kesintisiz yolculuklar yapmanız için her geçen gün şarj istasyon ağımızı büyütüyoruz.
Siz, keyifle yolculuğunuzu yaparken biz de sizin için Edirne - Ankara arasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri ve ziyaretleriniz sırasında aracınızı şarj edebileceğiniz noktaları bir araya getirdik.

Edirne - Ankara arasındaki elektrikli şarj istasyonları Erasta AVM, Zorluteks Lüleburgaz, Zorlu Center, Oksijen O3 ve Bolu Highway şeklinde sıralanıyor. Böylece aracınızı bu noktalardan herhangi birinde şarj edip yola devam edebilirsiniz.

Edirne’den Ankara’ya Hangi Yoldan Gidilir?

“Edirne - Ankara arası kaç km?” sorusunu yanıtlayarak başlayalım. E-80 yolu kullanılarak Edirne’den Ankara’ya 687 kilometre yol katedilerek gidilebiliyor. Yol boyunca Edirne, İstanbul ve Bolu gibi şehirlerde görülmesi gereken çok sayıda nokta yer alıyor.

İlk Durak Selimiye

Rotanın başlangıç şehri olan Edirne, Osmanlı Devleti’nin İstanbul’dan önceki başkentlerinden biriydi. Uzun yıllar padişahlar tarafından ziyaret edilen Edirne’nin kuşkusuz en önemli yapısı ise Selimiye Camii. 2. Selim tarafından inşa ettirilen   Selimiye Camii’ni ziyaret etmenizi öneririz.
Selimiye Camii
1568 - 1574 yılları arasında tamamlanan Selimiye Camii, Türk mimarisinin en önemli isimlerinden Mimar Sinan’ın “ustalık eseri” olarak anılıyor. Caminin akustiği ve içerisinde yer alan çiniler görenleri şaşkınlığa uğratacak cinsten. Ayrıca akustik ve çiniler dışında toplanma yeri anlamına gelen mahfilin sütunlarından birinin üzerinde yer alan ters lale figürü de dikkat çekici. İddiaya göre caminin inşa edildiği bölgede bir lale tarlası varmış. Ters lale figürünün de bu lale tarlasını işaret ettiği rivayet ediliyor. Selimiye Camii ziyareti sırasında aracınızı sarj etmek için ise   Erasta AVM’deki ZES elektrikli araç şarj istasyonunu kullanabilirsiniz.

Hızlı ve Verimli Bir Mola İçin Zorlu Center

Zorlu Center
Edirne - Ankara rotasının ikinci durağı olan İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı, Ortaköy Camii, Yıldız Sarayı, Çırağan Sarayı, Maçka Demokrasi Parkı gibi birçok noktayı ziyaret edebilirsiniz. Eğer aracınızı Edirne’de şarj etmediyseniz de Zincirlikuyu’da bulunan Zorlu Center’in içindeki DC şarj istasyonunda aracınızı şarj edebilirsiniz. ZES istasyonuna aracınızı bıraktıktan sonra Zorlu Center içerisinde yemek yiyebilir ya da dünyaca ünlü kültür-sanat etkinliklerinin sergilendiği   Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde zaman geçirebilirsiniz. Yani bir yandan aracınızı şarj ederken vaktinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Bolu Highway: Alışveriş İçin En İyi Fırsat

Bolu
Edirne - Ankara arası yolculuk yaparken mola verebileceğiniz başka bir durak ise Bolu. Aşçıları ile meşhur olan kentte, ziyaret edebileceğiniz çok sayıda ünlü restoran bulunuyor. Bu restoranlarda ünlü aşçıların hünerleriyle yapılan Bolu’ya has lezzetleri tadarken bir yandan da   Highway Outlet AVM’de yer alan ZES istasyonunda aracınızı şarj edebilirsiniz. Dilerseniz yemeğinizi yedikten sonra birçok markaya ev sahipliği yapan AVM’de alışveriş de yapabilirsiniz.
Edirne-Ankara gibi birçok rotaya ZES ile kolayca gidebilirsiniz. Türkiye’nin en yaygın ve hızlı şarj istasyon ağı olan ZES’in tüm istasyonlarına  buradan ulaşabilirsiniz.
Enüstkat Interactive